Kwiatowe ciekawostki

Kwiaty i ich przeznaczenie

Od dawien dawna kwiaty towarzyszą nam przez całe życie, choć nawet nie zdajemy sobie z tego sprawy. Kwiaty poprzez swoje piękno są wykorzystywane w dzisiejszych czasach w wielu sytuacjach.

Po pierwsze i przede wszystkim kwiaty są wręczane. Kwiat ma wyrazić tu uczucia osoby dającej jak również wyzwolić emocje u osoby obdarowywanej. Kwiaty daje się na wiele okazji, między innymi: z miłości, aby podziękować komuś, aby przeprosić, aby wyrazić coś, czego słowami nie jesteśmy w stanie, na imieniny, na urodziny, aby dopełnić ważnej chwili w życiu, na przykład podczas ceremonii ślubu, czy też pogrzebu, ale także kwiaty daje się po prostu z potrzeby serca. Dawanie kwiatów jest jednocześnie banalne jak i złożone. Obdarowywanie kwiatami nikogo nie dziwi, a jednocześnie wyzwala tyle emocji. Bo przecież otrzymując kwiaty zawsze czujemy się jak ktoś wyjątkowy. Poza tym dostać kwiaty jest zwyczajnie miło.

Kwiaty mogą także przyozdobić oraz ubogacić wnętrze. Dodają wtedy charakteru miejscu i tworzą wystrój, potrafią także nadać pożądany klimat i ożywić pomieszczenie. Chodzi tu zarówno o kwiaty cięte w wazonach w przeróżnych odcieniach dopasowanych do kolorystyki wnętrz, jak i kwiaty donicowe. Dom bez kwiatów jest pusty i smutny.

Kwiaty są także wykorzystywane w kuchni, jako dekoracja lub też jako posiłek, na przykład kwiaty cukinii w cieście naleśnikowym. Kwiaty maja także działanie lecznicze w zielarstwie.

Kwiaty odgrywają także dużą rolę w świecie mody. Często projektanci inspirowani naturą, tworzą stroje i dodatki (biżuteria, buty itp.) dla pań z motywem kwiatu. Ale także w modzie męskiej nieobcy jest motyw kwiatu, bo przecież wszyscy doskonale znają słynną hawajską męską koszulę. Co najdziwniejsze „moda na kwiaty” nie przemija i jest dla każdego w każdym wieku.

Jak widać wykorzystanie kwiatów jest szerokie praktycznie w każdej dziedzinie.


Symbolika

Dawno przestało mówić się o symbolice kwiatów, a jeszcze nie dawno wręczenie kwiatów o określonym kolorze, rodzaju czy ilości było wymownym znakiem.

Czerwone róże, chyba tylko te mają znaczenie ponadczasowe, oznaczają nic innego jak miłość. Pojedyncza biała róża w bukiecie oznacza oświadczyny. Bukiet w kolorze czerwieni, bieli lub fioletu to znak zauroczenia. Kwiaty różowe to symbol przyjaźni, niebieskie- oznaczają przywiązanie i oddanie, zaś białe- to niewinność oraz szczerość.

Warto także przybliżyć znaczenie poszczególnych kwiatów:

Aster- wyraża, że z daną osobą jesteśmy szczęśliwi

Bratek- oznacza szczęście

Fiołek- wyraża skromność

Goździk- tak jak róża wyraża miłość

Hiacynt- oznacza traktowanie miłości nie do końca serio

Irys- ma wzbudzić zaufanie

Konwalia- wyraża piękno

Lilia- oznacza czystość zamiarów

Margaretka- podobnie jak konwalia ma wyrazić piękno

Narcyz- oznacza pozbawienie uczuć

Niezapominajka- jak sama nazwa wskazuje, ma pozostać w pamięci

Orchidea- wyraża skrywane uczucie

Róża- miłość

Słonecznik- wyraża uwielbienie

Stokrotka- wyraża radość

Tulipan- oznacza sympatię

Wrzos- wyraża zachwyt


Początki dawania….

Obyczaj wręczania kwiatów ma swoje początki w prehistorii, kiedy to kwiatami obdarowywano uzdrowicieli w celu powiększenia ich zbiorów. W średniowieczu natomiast zwyczaj dawania kwiatów był wynikiem obostrzeń ze strony kościoła, który nie przystawał na otwarte okazywanie uczuć zakochanym. Wręczano więc kwiaty, będące dowodem miłości, a dodatkowo szyfrowano wiadomości w bukietach. Kolejnym etapem było wprowadzenie symboliki kwiatów w roku 1700, którą wykorzystywano do przesyłania tajnych informacji związanych ze strategia wojskową. Wiadomość taka była możliwa tylko do odczytania dla strony zainteresowanej, wróg nie był świadomy wymowności bukietu.

Jak widać w dzisiejszych czasach wszystko wygląda inaczej. Wręczamy bukiety bo po prostu chcemy sprawić komuś przyjemność, podziękować za coś, przeprosić, często dołączamy także bilecik do bukietu. Dziś nie trzeba niczego szyfrować za pomocą bukietu i można powiedzieć, iż w kwestii kwiatów występuje duża dowolność.

Wręczajmy kwiaty, gdyż otrzymanie bukietu, może wywołać nie jeden uśmiech!


„Kwiatowe maniery”

Po pierwsze, jeśli wręczamy komuś kwiaty na prezent ( imieniny, czy też urodziny), przynośmy kwiaty cięte. Kwiaty doniczkowe na prezent można podarować jedynie osobie, która je kolekcjonuje lub osobie bliskiej. Bukiet należy wręczać po pierwsze łodygami do dołu, a kwiatami do góry. Kwiaty powinien wręczyć gospodarzowi mężczyzna, jeśli przychodzi w towarzystwie kobiety. Kwiaty wręczamy bez opakowania.

Co do rodzaju kwiatów, zawsze uniwersalne i sprawdzone będą róże. Warto wiedzieć, iż chryzantemy oraz kalie to kwiaty typowo pogrzebowe, dlatego też należy uważać, aby nie podarować ich na przykład na ślub.

Biorąc pod uwagę liczbę kwiatów, liczbę nieparzystą zarezerwowano dla wszystkich okazji poza pogrzebem- tam obowiązuje parzysta liczba kwiatów. Jednak występują jak zawsze wyjątki od reguły, czyli na przykład możemy podarować dwadzieścia róż na dwudziestą rocznicę ślubu.

Obdarowywane kwiatami są przede wszystkim kobiety, jednak nie będzie nietaktem wręczenie bukietu, jako podziękowania na przykład dla nauczyciela, czy też ojcu z okazji imienin.

Kwiatów nie powinniśmy dawać, jeśli osoba nie życzy sobie tego, przykładowo, kiedy nowożeńcy, wyraźnie zaznaczą, iż zamiast kwiatów proszą o butelkę wina, czy maskotki, które trafią, jako datek dla domu dziecka.

Oczywiście kwiaty można także przesłać, na przykład za pośrednictwem naszej kwiaciarni. Należy jednak pamiętać o dołączeniu bileciku z krótką informacją oraz danymi osoby, która przesyła kwiaty


Rodzaje bukietów

Klasyfikacji rodzajów bukietów można dokonać biorąc pod uwagę sposób skomponowania kwiatów tworzących w efekcie różne kształty bukietów.

Bukiet kolisty to bukiet biedermeierowski, charakteryzujący się symetrią. Łodygi kwiatów mogą mieć różną długość, krótsze- na dole, najdłuższa- na środku, przy czym kształtem bukiet jest regularny. Kwiaty rozkładają się w różnym kierunku, tworząc kulę.

Bukiet „Kaskada” można porównać wyglądem do wodospadu, gdyż kwiaty oraz ozdoby sprawiają wrażenie jakby spływały. Na samej górze układa się najkrótsze kwiaty, przy czym schodząc stopniowo w dół, kwiatów jest coraz mniej, ale są za to coraz dłuższe.

Bukiet Nosegay tworzą kwiaty o łodygach tej samej długości, ściśle związanych, tworzących jakby „rączkę”. Kwiaty u góry tworzą okrągły kształt. Bukiet prosty, a zrazem szykowny.

Composite (Kamelia) jest najtrudniejszym do skomponowania bukietem. Polega na takim ułożeniu płatków lub liści, które stwarzają wrażenie powstania kwiatu, wyglądającego bardzo realistycznie, który tak naprawdę nie istnieje. Kompozycja tworzy jedną łodygę i jeden kwiat. Bukiety tego typu są niezwykle misterne i tworzą dzieła sztuki.

Pomander to bukiet przypominający kształtem biedermeierowski, lecz z tą różnicą, iż nie ma łodygi, a jego funkcję pełni tasiemka. Opisując najprościej, jest to kula kompozycji kwiatowej, przymocowana na tasiemce, którą nosi się jak torebkę. Jest to niezwykle nowoczesna kompozycja, która staję się ozdobą i wykończeniem kreacji.