Pielęgnacja kwiatów

Pielęgnacja kwiatów ciętych

Używaj odżywek do ciętych kwiatów (takich jak: Chrysal, Blumenfrish, Everbloom, czy też Flower Fresh) lub przygotuj roztwór z niewielkiej ilości kwasku cytrynowego i dodaj go do wody. Po dodaniu odżywki wodę można wymienić na świeżą po upływie nawet tygodnia.


Doskonałą odżywką może też być dodana do wody w wazonie:
-aspiryna dla chryzantem, dalii
-sól dla gardenii, kamelii
-cukier dla narcyzów, irysów, tulipanów, czy też astrów


Przed włożeniem kwiatów do wazonu warto najpierw zanurzyć końce łodyg:
-kwiaty róży- łodygi zanurzać krótko we wrzątku
-kwiaty tulipana-łodygi zanurzać krótko w roztworze alkoholu
-kwiaty chryzantem- łodygi zanurzyć na krótko we wrzątku, a następnie w zimnej wodzie
-kwiaty storczyka- łodygę należy ściąć pod kątem

Kwiaty doniczkowe kwitnące

Często staramy się przenieść trochę natury do naszych czterech ścian, czy to dla estetyki, czy też dla zdrowia. W zasadzie dom bez kwiatów, to dom pusty. Obecnie jest wiele rodzajów kwiatów, które kwitną i pięknie dekorują wnętrza. W końcu kwiat doniczkowy to mniejszy wydatek, niż dekorowanie domu kwiatami ciętymi, które nie są tak trwałe jakbyśmy chcieli.

Warto zapoznać się z warunkami hodowli kwiatów doniczkowych, a następnie zdecydować się na roślinę, która będzie dla nas odpowiednia.

Storczyk

jest pięknym kwiatem doniczkowym, ostatnio bardzo modnym. Storczyki występują w szerokiej palecie barw. Kwiaty te potrzebują jasnych, ciepłych oraz wilgotnych miejsc do właściwego rozwoju, a jednocześnie nie powinny stać w pełnym słońcu. Warto zapewnić storczykowi doniczki, które pozwalają na absorbowanie światła. Doskonale nadają się do tego szklane donice, które dodatkowo stanowią ciekawą dekorację. Storczyki potrzebują specjalnego podłoża, przeznaczonego dla nich. Storczyka przesadzamy, kiedy donica staje się zbyt mała, a przerosty są zbyt długie.

Azalia

to piękna ozdoba domu. Jej kwiatami możemy cieszyć się praktycznie przez całe lato od czerwca. Ważne, aby zapewnić jej odpowiednią temperaturę, gdyż zbyt gorące miejsce sprawi, że zgubi ona kwiaty. Azalia dobrze czuje się w środowisku wilgotnym, jasnym, aczkolwiek nie gorącym.

Fiołek alpejski

jest idealną rośliną dla tych, którzy pragną trochę wiosny w zimowe dni. Fiołek alpejski kwitnie bowiem w zimie, a swoje kwiaty utrzymuje przez okres od jesieni do wiosny. Doskonale czuje się w środowisku chłodnym i zacienionym. Fiołek preferuje dość wilgotne podłoże, jednak nadmiar wody z podstawka należy usuwać.

Skrzydłokwiat

to piękny, choć nieco mniej znany kwiat doniczkowy. Stanowi piękną ozdobę domu, jak również ładnie pachnie. Kwiat ten preferuje wilgotne podłoże oraz nieco zacienione miejsca. Kwiatami skrzydłokiwatu możemy cieszyć się w lecie, jednak zdarza się, że i zimą kwiat zakwita. Poza walorami estetycznymi, kwiat ma właściwości zdrowotne, gdyż usuwa z powietrza wszelkie toksyny. Warto, więc nabyć ten piękny kwiat doniczkowy.

Ciemiernik

to kwiat, który lubi miejsca chłodne, ale jasne. Należy mu zapewnić wilgotną glebę. Jest to kolejna roślina, która kwitnie w zimie. Należy jednak pamiętać, że roślina trzymana przez długi czas w domu, zaczyna wypuszczać liście. Wtedy też należy zacząć roślinę hartować i zmienić jej środowisko z domowo- pokojowego na nieco chłodniejsze piwnicowe lub po też werandowe, a następnie należy przesadzić je do ogrodu.

Kalamondyna

to ciekawy kwiat kwitnący z owocami. Stanowi piękną ozdobę w zimie. Roślina ma jadalne owoce i jest odmianą kwaśnej mandarynki. Owoce mają długi czas dojrzewania, a zanim dojrzeją na roślinie zakwitając coraz to nowe kwiaty. Roślina wymaga hodowania w domu, nie jest odporna na mróz. Lubi słoneczne miejsca, tarasy. W ciągu pory cieplejszej- wiosną i latem, roślinę można dodatkowo skrapiać wodą. Stanowi ona piękną dekorację domu.